Domiciliul copiilor

23 may 2022 82

Buna ziua. Sunt divortata si vreau sa plec cu copii sa ne stabilim cu traiul in alta tara. Fostul sot nu ne da acordul pentru asa ceva. Ce pot face in acest caz?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna Vasilița, eu îți propun să faci cunoștință cu art.3 al. 5 din Legea nr.629 mdin 09.11.1994 ” Cu privire la ieșirea și intrarea în R.M ”, este stipulat, că în cazul în care unul dintre părinții copiilor în vârstă până la 18 ani nu acceptă ieșirea acestora din R.M.,... mai detaliat refuzul se constă în instanța de judecată de drept comun.

24 may 2022
Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Pentru a ieși și a calatori cu copii nu aveți nevoie de nici un acord al soțului, problema apărea doar la stabilirea domiciliului peste hotarele țării care implica acordul acestuia de aceea urmează sa solicitați acordul acestuia pentru a va stabili peste hotare cu copil iar ulterior in caz... mai detaliat de refuz sa va adresați in judecată unde va trebuie sa va consolidați poziția vizavi de condițiile mai hune care pot fi oferite copilului peste hotare etc pentru a fi satisfacută pretentia.

30 may 2022