Domiciliul copilului

10 july 2018 34

Buna ziua. Din căsnicie am doi copii, acum sunt în proces de divorț, am cerut ca copiii să domicilieze cu mine, respectiv autoritățile tutelare trebuie să verifice condițiile de trai la ambii din părinți, însă avem doar un domiciliu procurat în timpul căsniciei (comun) care este înregistrat pe soție si care nu este partajat! Pot propune catre autoritățile tutelare același domiciliu, sau ce pot face în acest caz?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Nu văd necesitatea de a cere stabilirea domiciliului copilului minor dacă ambii intenționați să locuiți cu aceștia în aceași casă. Acest lucru are loc doar atunci când părinții locuiesc separat.

11 july 2018
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

De fapt, potrivit art. 38 alin. (2) lit. d) Codul familie al RM, în cazul desfacerii căsătoriei dintre soții ce au copii minor, instanța de judecată are obligația din oficiu de a stabili domiciliul copiilor minori, dacă părinții nu au încheiat în acest sens un acord sau dacă acordul contravine... mai detaliat prevederilor legale sau este în detrimentul copilului.

11 july 2018