Donația bunului ipotecat

31 march 2020 49

Pot sa donez un bun imobil (apartament) dacă este pus în ipotecă?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Bună ziua Ion,

Codul Civil prevede că debitorul gajist nu are dreptul să vîndă sau să înstrăineze în alt mod bunurile gajate dacă legea nu prevede altfel sau dacă nu s-a convenit altfel cu creditorul gajist, cu excepția cazurilor cînd dispune de autorizație în acest sens, eliberată de creditorul gajist (de... mai detaliat toți creditorii gajiști, în cazul gajului următor). În cazul transmiterii, inclusiv al înstrăinării, bunului gajat către terți, gajul subzistă, cu excepția cazurilor în care creditorul gajist consimte în scris asupra încetării gajului.

Trebuie să aveți permisiunea creditorului ipotecar pentru asemenea situație.

31 march 2020