Donația casei

07 december 2021 57

Buna ziua. Verișoara mea mi-a dăruit o casă și la moment am ajuns la procedura de perfectare a actelor. Puteți să-mi spuneți care este procedura, pas cu pas? Unde trebuie să ne adresăm și ce acte trebuie să prezentăm. Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Mergeți la notar
Aveți nevoie de:
Extras și evaluare de la cadastru;
Actul de proprietate asupra casei care trebuie sa fie la verișoară;
Buletinele.
Dacă va aflați in Chișinău, ma contactați și va recomand notarul pentru consultație și întocmirea contractului de donație.

08 december 2021