Donația cotei-părți din apartament

25 september 2022 320

Buna ziua! Am divortat 3 ani in urma, dar nu am facut partajarea. Avem un apartament cumparat in timpul casniciei, la cadastru ambii figuram in calitate de coproprietari, cu 1/2 cota parte fiecare. Dupa divort eu (mama) am ramas sa locuiesc cu copiii in apartamentul mentionat. Fostul sot achita lunar pensie alimentara copiilor. Poate tatăl să doneze cota lui parte din apartament unuia din copii, avand in vedere ca partajarea nu a avut loc? Este donatia o optiune in situatia descrisa?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
donația este o soluție doar dacă persoana este deacord să facă acest lucru, careva obligații în acest sens nu reiese.

27 september 2022