Donatia unui teren non-agricol

22 april 2019 128

Bună ziua. Eu am primit cu titlu de donatie de la socrii meu un lot de pamant non-agricol. Pe contractul de donatie nu-i scris de la socri, dar e scris mama si tata pentru mine si toate datele mele. Ei au avut doi baieti, unul (adica sotul meu) a decedat si dupa inmormantare ei mi-au donat lotul deoarece am construit o casa pe acel teren din banii mei. Acum celalalt fiu al lor ma ameninta. Spuneti-mi, va rog mult, la ce sa ma astept, ce risc eu daca vreau sa vand terenul sau sa nu mai am nimic de a face cu ei?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Lidia

Dacă, contractul de donație a fost autentificat notarial și înregistrat la Agenția Servicii Publice nu aveți de ce va face griji în caz că fratele soțului decedat vă amenință cu nu știu ce și nu știu cum.
Totodată, trebuie sa știți ca e posibila revocarea donației de către socrii Dvs,... mai detaliat însă, în anumite condiții.
Totuși, în caz ca socri vor iniția procedura privind revocarea donației, având în vedere ca pe acest lot deja a fost construită o casă, Dvs o sa aveți dreptul sa vi se achite valoarea casei.

In cazul în care doriți la moment sa vindeți casa și terenul aveți tot drept, chiar nu sunt probleme.
In acest sens obțineți un extras și un certificat privind valoarea bunului imobil de la Agenția Servicii Publice, contractul de donație pe teren care deja îl aveți, actele pe casă care confirmă recepția finala, înregistrarea bunului în la Agenția Servicii Publice și va adresați la oricare notar împreună cu cumpărătorul.

22 april 2019