Donatie

20 march 2019 36

Buna ziua. In cazul unei donatii sau testament este nevoie si de prezenta celeilalte persoane careia i se face donatia? Multumesc!

Lawyer comments 1

Victor Pantiru
  • Advocate
  • Other violations

Buna ziua Isabela,
Daca se doneaza lucruri mobile ce nu se supun inregistrarii, atunci nu este necesara prezenta persoanei care primeste donatia. In cazul bunurilor care se supun inregistrarii si imobilelor (automobile, remorci, apartamente, case, terenuri, altele) donatia trebuie sa fie acceptata de persoana prin semnarea contractului de donatie.
Testamentul... mai detaliat pe de alta parte este un act unilateral si poate fi intocmit de fiecare in parte pentru cine doreste sa testeze.

20 march 2019