Donatie afectata de conditie

05 march 2019 31

Suntem divortati de mai bine de 3 ani. Fostul sot doreste sa-mi doneze mie cota parte a sa din apartament, dar cu conditia ca in contractul de donatie sa fie stipulat ca nu am dreptul sa vand apartamentul pana la implinirea de catre fiica a virstei de 18 ani. E legala o astfel de donatie cu asa conditie? Poate notarul sa autentifice asa contract?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Elena,

Ar fi legală instituirea unei asemenea condiții în măsura în care s-a referi la cota parte din bun care va fi donată.

Vedeți articolele 1198 - 1212 Cod civil în noua sa redacție accesind link-ul de mai jos
http://www.legis.md/cautare/rezultate/112573

06 march 2019