Donatie catre minor

13 july 2020 457

Buna ziua. Este legala donatia unui imobil de catre mama in folosul fiului ei minor, in situatia cand minorul a ramas cu mama dupa desfacerea casotoriei?

Jurist comments 2

Alexandru Lungu
  • Advocate

Legea nu prevede careva restricții sau limitări în privința donației unui bun către copii minori.

Dacă minorul nu are împliniți 14 ani, din numele lui va acționa reprezentantul legal, adică tot mama, respectiv, mama va semna contractul de donație pentru ambele părți.

Dacă, bunul imobil ar putea fi eventual obiectul unui litigiu... mai detaliat de partajare a averii, fostul soț cu siguranță va invoca ilegalitatea acestui contract.

14 july 2020
Valentin Ciuric
  • Advocate

Bună ziua!
Găsiți mai multă informație în acest articol:
https://dreptimobiliar.md/putem-dona-casa-unui-minor-care-este-procedura-legala/

14 july 2020