Doresc să dau la divorț, dar casa comună este înregistrată pe numele soțului

23 february 2023 211

Buna! Doresc să dau la divorț, dar casa comună este înregistrată pe numele soțului, chiar dacă am construit-o împreună. El are probleme cu alcoolul, este violent și a fost judecat peste hotare pentru abuz sexual. Eu nu am nicio probă că am fost victima abuzului sexual din partea lui sau că am foat bătută și umilită. Cum aș putea demonstra aceasta? Eu am muncit din greu și am făcut tot ce avem în casă, iar el nu a făcut nimic, toți banii săi i-a cheltuit pe alcool. Ce se întâmpla în acest caz? Casa îi va reveni doar lui? Cum pot sa aduc probe?

Jurist comments 4

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Dacă casa a fost înregistrată în timpul căsătoriei, chiar dacă e înscrisă pe unul din soţi, fecare are dreptul la 1/2 cotă parte din acea casă

24 february 2023
Tatiana Scobiola
  • Advocate
  • Other violations

Bună, Alina.
Cazul e mai specific și necesită o analiză mai detaliată pentru a identifica strategia și probele.
Vă sugerez să apelați la serviciile juridice a unui avocat.
Pot să vă ajut și eu.
scobiola97@mail.ru

24 february 2023
  • Legal consultant

Buna Alina, și ce. Lasă ex.soțul să-și pună pofta în cui. Coform Codului familiei, DVS aveți partea a 1/2 din casă.

24 february 2023
  • Advocate

Precizați cui aparține terenul pe care se află casa........dacă soțul nu dorește să vă înregistreze și pe dvs ca coproprietar, aveți la dispoziție acțiunea în rectificare- cerere de chemare în judecată.......

24 february 2023