Doresc sa donez fiicei apartamentul cumparat in timp ce eram casatorita

27 september 2021 197

Buna ziua. In timpul casniciei am cumparat un apartament, dar mai tarziu am divortat. Acum doresc sa fac donatie acel apartament fiicei. Pentru aceasta tranzactie, am nevoie de certificatele de casatorie si divort, sau doar cel de divort? Ce alte acte sunt necesare?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Daca bunul e obținut în timpul căsătoriei, apare situația ca proprietate asupra acestuia au 2 persoane, adică ambii soți, in devalmașie sau pe cote părți.
Concretizați acest capitol

28 september 2021