Doresc să îmi schimb numele de familie, însă nu am un motiv întemeiat documental. Ce pot face?

06 september 2018 29

Am 27 de ani, nu am avut probleme cu legea și nu mă eschivez de la plata datoriilor sau altceva. Motivul este simplu familial - tata nu a participat la educație de la vârsta de 7 ani, însă pe documente nu sunt divorțați. Familia actuală e moldovenească, nu se pronunță ironic, pur și simplu nu vreau să am nimic în comun cu ea categoric. Ce pot face?

Lawyer comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Constantin,
În cazul în care Agenția Servicii Publice refuză să vă satisfacă cererea sunteți în drept să contestați refuzul acestora în instanța de judecată.
Cererea de chemare în judecată în ordinea contenciosului administrativ urmează a fi depusă în termen de 30 zile din data când s-au epuizat 30 zile să dea... mai detaliat curs solicitării Dvs sau în termen de 30 zile din momentul recepționării Refuzului acesteia, în cazul în care instituția respectivă a oferit răspunsul într-un termen mai restrâns.

06 september 2018