Doresc să plec în Franța cu copilul

26 may 2021 29

Buna ziua. Doresc să plec în Franța cu copilul în vârstă de un 1 și 10 luni. Voi putea trece frontiera fara acordul tatălui (suntem căsătoriți)? Cât timp pot să stau în altă țară?

Jurist comments 1

Arsen Saruhanean
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!
Conform art. 1 alin.(2) din LEGE Nr. 269 din 09.11.1994 cu privire la ieşirea şi intrarea în Republica Moldova, minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova numai însoţiţi de unul dintre reprezentanţii lor legali sau de un însoţitor, desemnat prin declaraţie de... mai detaliat către reprezentantul legal a cărui semnătură se legalizează notarial. În declaraţie se indică scopul călătoriei, durata acesteia şi ţara de destinaţie.

Cu privire la timpul aflării în Franța și alte aspecte, faceți cunoștină cu informații din următorul site:
https://franta.mfa.gov.md/content/sfaturi-de-c%C4%83l%C4%83torie

27 may 2021