Dosar penal

09 march 2020 105

Am fost amenințat cu bătăie, iar eu cu titlu de autoapărare am lovit persoana dată, după asta mă amenință că mă va tăia. Cine e vinovatul în situația dată?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Bună ziua Vlad,

Vă sfătui să vă adresați cu o plîngere la organul de urmărire penală. Doar organul de urmărire penală este competent de a determina toate circumstanțele cauzei, de a stabili și incadra faptele comise în normele legale.

09 march 2020
  • Legal consultant

Dl- Vlad, consultați lege art. Articolul 155. Ameninţarea cu omor ori cu vătămarea gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii
Ameninţarea cu omor ori cu vătămarea gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii, dacă a existat pericolul realizării acestei... mai detaliat ameninţări,
se pedepseşte cu amendă în mărime de la 550 la 750 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau cu închisoare de la 1 la 3 ani.DVS în mesaj ați menționat pesoana vinovată, cum a spus colegul meu apelați la poliție cu o plîngere, ei se vor clarifica cu circumstanțele menționate, succese.

15 march 2020