Dosar penal din 2008

09 july 2019 36

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, pot eu, fiind sora unui detinut, sa iau (pentru a face o copie) un dosar din 2008 al unei rude de gradul 2, aflata acum in detentie?
Cei de la judecatorie nu raspund. Ma intereseaza, deci, daca pot sa fac asta fara a apela la un avocat, pentru ca multi nu vad sens de a rascoli un dosar din acele timpuri.
Sau poate prin procura as putea (de la ruda mea)? Ea vrea neaparat sa revada cele scrise acolo, e dreptul ei! Multumesc.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!

Stimată Dna Ioana,
Întrucât informația din dosar se referă la categoria de informație ce conține date cu caracter personal, iar Dvs nu ați avut nici un statul procesual în acel dosar aveți necesitate de o procură.
Procura poate fi întocmită de către conducătorul instituției penitenciare.

Succes.

09 july 2019