Dosarul pentru cetatenie romana trebuie sa includa si pasaportul biometric moldovenesc?

18 november 2018 96

Buna! Doresc sa depun actele pentru cetatenie romana aici la ambasada. Dar nu stiu - pentru aceasta am nevoie numai de buletin sau si de pasaport biometric. Mersi.

Jurist comments 1

  • Advocate
  • Other violations

Buna, daca consultati pagina oficiala a Ambasadei Romaniei veti gasi lista de mai jos de acte obligatorii spre prezentare. Respectiv Pasaportul Biometric nu se regaseste in lista, deci nu trebuie prezentat.
Actele necesare în dosarul de redobândire a cetăţeniei române sunt:

Buletinul de identitate – original și copie legalizată;
Cazierul judiciar... mai detaliat moldovenesc;
Acte de stare civilă (certificat de naștere, căsătorie, deces sau divorț) în copii legalizate pentru titular și ascendenți (părinți, bunici, străbunici), foști cetățeni români;
Declaraţie personală, autentificată la notar din care să rezulte dacă a mai depus sau nu o altă cerere de redobândire a cetăţeniei române;
Declaraţie personală, autentificată la notar din care să rezulte că în prezent nu întreprinde şi nu sprijină acţiuni împotriva ordinii de drept, ori a siguranţei naţionale şi nici în trecut nu a desfăşurat asemenea activităţi;
Declaratie personală, autentificată la notar din care să rezulte că se solicită redobîndirea cetățeniei române cu menținerea domiciliului în Republica Moldova.
Acte de stare civilă în copii legalizate pentru copiii minori ai solicitanţilor, dacă este cazul;
Acordul soţilor pentru redobândirea cetăţeniei de către copiii minori, dat prin declaraţie autentificată la notar, dacă este cazul;
În cazul minorilor de peste 14 ani este necesar consimţământul acestora pentru redobândirea cetăţeniei române, dat prin declaraţie autentificată la notar, în prezenţa unui părinte;
Toate actele se depun într-un dosar de carton cu şină.

19 november 2018