Doua casatorii concomitente

21 november 2018 54

In cazul in care nu suntem divortati cu sotia, ea poate sa incheie alta casatorie peste hotare, daca detine si cetatenie romana? In caz ca e interzis acest lucru, dar totusi a facut-o, care sunt consecintele si unde ma pot adresa pe acest caz?

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bigamia este interzisa si de legea romana, si de Codul Familiei al Republicii Moldova.
Depinde daca in tara unde a fost incheiata a doua casatorie, este sau nu permisa bigamia.
Daca este interzisa - a doua casatorie este nula si aveti dreptul sa inaintati o actiune in acea tara privind nulitatea casatoriei... mai detaliat (a doua).
Daca este permisa - a doua casatorie este valabila in acea tara. dar puteti solicita desfacerea primei casatorii, in Moldova.

22 november 2018

mersi

22 november 2018