Două entități cer de la mine achitarea aceleiași datorii

12 january 2022 28

Buna! Din cauza unor datorii la niste companii de microfinantare, mi-a fost sechestrat contul pe care primesc indemnizația copilului. Am hotărîrea și înștiințare de la executor, însă recentam fost contactata de compania de colectare, care cere de la mine aceeași datorie. In acest caz, cui trebuie sa achit: executorului, care a pus sechestru, sau companiei? Reprezentanții companiei au dreptul să pretindă achitarea în contul lor după ce dosarul a ajuns la executor? Și dacă da, cum rămîne cu sechestrul? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Olga, DVS trebue să contactați executorul, deoarece el a aplicat sechestru și achitarea o faceți lui. Cu colectorii treabă nu ai, ei sunt niște escroci și bandiți.

14 january 2022