Două procese-verbale în 48 de ore

01 march 2023 45

Bună ziua. Dacă mi-a fost suspendat permisul de conducere de 2 ori, de fiecare dată pentru 60 de zile, mai pot face contestație sau să dau la redobândire?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Advocate
  • Other violations

Bună.
Suspendarea dreptului de a conduce vehicule/ridicarea provizorie a permisului de conducere a vehiculelor se aplică de instanţa de judecată pe un termen ce nu poate depăşi termenul maxim al sancţiunii de privare de drept special prevăzut de sancţiunea normei contravenţionale.
Termenul executării măsurii de siguranţă de suspendare a dreptului de a... mai detaliat conduce vehicule/ridicare provizorie a permisului de conducere a vehiculelor se include în termenul de executare a sancţiunii de privare de drept special de a conduce vehicule.

Astfel, dacă au expirat termenele de suspendare aplicate anterior, puteți contesta procesul-verbal.

02 march 2023