Dovezi la judecată

27 september 2019 32

Am fost intr-un proces de judecată în calitate de martor în apărarea unui pensionar, care a fost acuzat pe nedrept ca din cauza lui nu au fost rezolvate întrebările la o şedința a consiliului sătesc. La proces am dat explicații că am făcut înregistrarea şedinței consiliului si pot sa o prezint, dar judecătorul a ignorat declarațiile mele şi în final pensionarul a fost amendat. Am dreptul şi unde pot să mă adresez pentru a porni eu proces împotriva celor care au amăgit pensionarul? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

Partea in proces sau intervenientul principal nu pot fi amendați sau atrași la răspundere penala pentru strategia de apărare pe care și-a ales-o.
Totuși, părțile și alți participanți pot fi atrași la răspundere penală, după caz, pentru prezentare de probe false, fals și/sau uz de fals, declarații mincinoase.

Au a se examina... mai detaliat minuțios toate detaliile cazului, deoarece e imposibil sa te expui exact.

27 september 2019