Drept de mostenitor

26 june 2018 63

Spuneti-mi, va rog, cum as putea intra in posesia pamintului mostenit de la bunica mea, daca au trecut mai mult de 6 luni de la deces. La cateva zile de la decesul bunicii, a fost deschis dosar de mostenitor, dupa 7 luni am intrat in drepturi. Problema este ca nu mi-au fost date toate titlurile pe averea decedatei, primaria de 2 ani de zile ne poarta pe drumuri in zadar. Sunt singura mostenitoare.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Dvs ați avut 6 luni pentru a accepta moștenirea și de a deschide dosarul succesoral, acțiuni care se fac la notarul din raza defunctului. Dacă dvs ați acceptat moștenirea și ați dobândit care drepturi, ex. Pământul despre care vorbiți, urmează să-l înregistrați la oficiul cadastral teritorial cu actele care le-ați... mai detaliat obținut în calitate de moștenitor legale de la notar.

26 june 2018