Drept international / drept penal

18 april 2022 46

Buna ziua. Voiam sa stiu daca este posibil sa fac contopirea intre doua mandate? In momentul de fata execut un mandat european, dar intre timp am fost condamnat in lipsa in Republica Moldova. Am fost prezent doar in prima instanta, unde sentinta a fost de trei ani cu suspendare. La curtea de apel (unde nu am putut fi prezent pentru motivul de mai sus mentionat), sentinta a devenit 6 ani cu executare. Presupun ca la CSJ a fost confirmata decizia adoptata la CA. In aceasta situatie, mai este posibila redeschiderea dosarului, contopirea sau daca ma incadrez in LP243/2021? Va multumesc anticipat pentru timpul acordat.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Vasile, de desigur nimerești sub prevederile Lei nr. 243 din 21.12.2021, art. 6. Ești în drept să apelezi printr-o cerere oficial în instanța, care a pronunțat sentința de condamnare.

19 april 2022