Dreptul de a achiziționa debara

21 august 2019 40

Bună ziua. Anul trecut am procurat un apartament într-un complex care încă se construiește, ultimul bloc urmează să fie dat în exploatare. Am vrut să cumpărăm o debara in blocul in care am luat apartament, insa constructorul a spus că nu mai sunt și ca vor fi disponibile in blocul de alături. Recent ne-am adresat iar cu întrebarea la ei și spun că nu cunosc daca mai au, trebuie să treacă o lună și să întrebăm iar, că sunt promise (nu vandute) celor care vor apartament in blocul dat, însă promis ne-a fost și nouă. Întrebarea este dacă există vreo lege care presupune că avem drept egal de a achiziționa debaraua, nu sa așteptăm momentul daca vor rămâne la urmă ceva sau nu?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
***
Daca debara din blocul respectiv este inregistrata cu numar cadastral (ca incapere separata) la cadastru - atunci ea nu se supune regimului proprietatii in condominiu, si nu aveti beneficiul dreptului de egalitate cu ceilalti proprietari asupra unor astfel de incaperi.

21 august 2019