Dreptul de autor

28 february 2019 22

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, de ce este nevoie pentru a transmite drepturile complete de autor aspura unei carti de la o persoana la alta? Noi am avut un cotract initial unde erau stipulate conditiile, astfel ca persoana care a venit cu cartea facuta avea nevoie de sponsorizare in tiparirea acesteia. La moment au fost neintelegeri astfel ca persoana care a finantat proiectul doreste sa-si ia doar cheltuielile efectuate si sa dea dreptul de autor primei persoane + cartile care au mai ramas nevandute. Multumesc!

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Advocate trainee

Bună, Cristina.

Dreptul de autor se constituie din drepturi patrimoniale şi drepturi morale (personale nepatrimoniale).

Drepturile patrimoniale pot fi transmise prin contracte de autor. Vedeți art. 30 și 31 din Legea privind dreptul de autor şi drepturile conexe

Drepturile morale nu pot face obiectul vreunei renunţări sau cesiuni şi sunt imprescriptibile, chiar şi... mai detaliat în cazul în care autorul cedează drepturile sale patrimoniale.

11 september 2019