Dreptul de mostenitor

19 january 2021 26

Buna. Eu am cumpărat o casă în anul 2017. Pe atunci eram căsătorită cu un cetățean italian. Sotul a decedat în Italia in 2019, nu are nici copii, nici frați sau părinți in viata. Eu doresc să vând casa. De ce acte am nevoie si unde ma pot adresa pentru a le obtine? Multumesc.

Jurist comments 1

Nicolae Ilco (Calin)
  • Paralegal
  • Other violations

Salutare

Ce măsuri ați întreprins imediat după decesul soțului? V-ați adresat la notar pentru acceptarea moștenirii? Dacă nu, atunci urmează să vă adresați la notar pentru deschiderii procedurii succesorale.

Servus

20 january 2021