Dreptul de proprietate

20 april 2022 114

Salut! Parintii au cumparat prin 2005 o casa, au platit pretul si vanzatorul a plecat peste hotare. Nu au facut contract cumparare-vanzare. Acum mama doreste sa faca documentele pe casa, insa fara vanzator nu o putem face, dar acesta nu raspunde la telefon cand e contactat. Care ar fi procedura pentru a inregistra dreptul de proprietate in cazul in care noi am avut grija de casa, am platit facturi si locuim de mai bine de 17 ani in casa mentionata? Avem sanse sa castigam procesul de judecata in cazul in care il pornim?

Jurist comments 3

  • Legal consultant

Buna Ludmila, nu n-o să dați câștig de cauză în lipsa vechiul stăpân, DVS trebuie să legalizați intrarea în posesia casei de mama DVS și mai apoi să deveniți posesor.

21 april 2022
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
e problematic de spus, o eventuală acțiune în instanță este unica șansă în lipsa stăpînului, totuși pentru acest lucru urmează de cumulat un probatoriu corespunzător, înscrisuri, martori, vecini, aveți un înscris care confirmă ca ați transmis banii?

21 april 2022

Nu nu este nici un act de confirmare ca sau transmis banii, sunt doar bonurile pe achitarea pamantului, facturilor, care sunt pe numele mamei mele

21 april 2022