Dreptul de proprietate asupra imobilului procurat in timpul casatoriei

24 december 2019 165

Buna. In 1995 m-am casatorit, dar de trait impreuna nu am trait. In 1997, am cumparat un apartament cu banii parintilor, el nu a fost pus la evidenta si nici nu a pretins niciodata sa fie pus, deoarece nu era pe acasa. Dupa 2000, eu am plecat in strainate cu copiii, fostul fiind disparut. In 2010 m-am intors in tara si am dat la divort achitind un avocat, care m-a asigurat ca o data ce nu locuiam impreuna si nu a pretins si nu pretinde la acel apartament, daca timp de 5 ani el nu cere partajare, imobilul ramane cum a fost in proprietatea mea.
Acum, dupa 10 ani de la divort, vin in tara sa vand apartamentul si nu pot deoarece notarii vad ca a fost procurat in timpul casatoriei. La cadastru, in cartea de imobil si in alte parti doar eu sunt proprietar, el nu figureaza nicaieri. Cu el tin legatura, nu are nimic impotriva sa rezolvam situatia, doar ca e fugit din tara, aici fiind dat in cautare. E fugit cu acte false si nu are nici un act MD si nici nu poate merge la ambasada sa isi faca acte MD. Ce se poate de facut? Multumesc.

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Contactati-ma la adresa de email
office.potirniche@yahoo.com

25 december 2019
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
situația este așa cum a enunțat-o notarul, dacă imobilul este procurat în timpul căsătoriei, urmează a fi prezent acordul soțului, existența sau lipsa acestuia de la evidență în imobil, nu schimbă nimic, iar termenul pentru partajare a bunurilor după divorț, este de 3 ani din data cînd unul dintre... mai detaliat soți consideră că a fost sau poate fi limitat în drept în privința acestui bun.
În cazul dumneavoastră, dacă totuși, este imposibil soluționarea amiabilă, reieșind din motivele indicate, sunteți în drept de a vă adresa cu acțiune în instanță, pentru a obține dreptul de proprietate asupra intregului imobil, din practică acest gen de acțiune este mai sofisticată, însă reală.

26 december 2019