Dreptul de proprietate asupra unei case care nu este data in exploatare

07 december 2021 27

Buna ziua. In 2018 sotul meu (pe atunci, prietenul meu) a procurat un teren, apoi a construit o casa cu un nivel si mansarda (acoperisul a fost pus in vara anului 2021). In septembrie 2021 ne-am casatorit si am efectuat lucrarile de finisare a casei. Eu presupun ca nu am niciun drept asupra terenului. Dar in privinta casei am vreun drept? Sau doar daca o dam in exploatare, voi deveni si eu proprietar, la fel ca si sotul meu? Sau trebuie ca el sa-si dea acordul? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Nicolae Marian
  • Advocate

Toate bunurile dobândite de către soți în tipul căsătoriei sunt proprietatea lor comună. Dacă materialele din care e construită casa tot sunt dobândite de către voi în tipul căsătoriei atunci Dvs aveți drept asupra lor. Acest lucru însă trebuie probat prin acte de achiziție a materialelor și nu prin contracte... mai detaliat de donație a nisipului cimentului, pietrișului etc. Prin urmare ipotetic aveți drept asupra casei chiar dacă ea nu e dată în exploatare.

07 december 2021