Dreptul familiei

20 november 2018 152

Buna ziua. Cu sotia avem un copil minor de 4 anisori. Ea a plecat peste hotare cu el fara acordul meu acum 3 luni (a depasit termenul de 90 zile). S-au stabilit acolo cu traiul, copilul l-a dat la gradinita. Mie nu-mi permite sa vorbesc cu el, cu toate ca ultimii 2 ani copilul a stat cu mine. Ea a venit acum 3 luni si mi l-a rapit si au plecat fara sa stiu eu. Ce sa fac ca sa-mi intorc copilul in R Moldova? Pot pleca eu in tara respectiva, sa-l iau si sa vin cu el in Moldova?

Jurist comments 3

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Ori depuneti plangere penală, pe faptul rapirii copilului, ori (ceea ce recomand) mergeti sa va luati copilul inapoi la domiciliu, daca e posibil.

20 november 2018

Plingere am depus la procuratura generala . Nici o miscare... A ramas varianta a 2a.
Inca o intrebare- daca plec si eau copilul pot sa trec frontiera fara pasaport a copilului sau trebue sa merg la ambasada sai fac acolo pasaport

21 november 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

trebuie sa obtineti de la oficiul consular Titlul de calatorie ”Pasaport alb”

22 november 2018