Dreptul fostei sotii de a scoate copilul peste hotare mai mult de trei luni

08 february 2019 171

Buna ziua! Recent am pus intrebarea ca fosta sotie are de gand sa scoata copilul nostru peste hotarele RM pe perioada indelungata de timp (ani de zile), insa fara a avea acordul meu pozitiv si fara a ma-ntreba chiar. Am mentionat ca am intrevederi neoficiale cu copilul si am aflat asta de la el. Deja de 8 ani achit regulat pensie alimentara. Urmatoarea mea intrebare este: spuneti-mi, va rog, chiar daca fosta sotie apeleaza in acest sens la instanta precum ca nu dau acordul, pot sa-i interzic in continuare din punct de vedere juridic in favoarea mea cu copilul, sa am cistig de cauza?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Dvs aveți tot dreptul că părinte să aveți întrevederi cu copilul dvs deoarece părinții au drepturile egale față de copilul lor minor.

Cu referire la cea de a doua întrebare soția poate sa se adreseze în instanță dar puțin probabil să aibă câștig de cauză deoarece legislația națională nu-i permite... mai detaliat o deplasare cu copilul minor peste hotarele țării pentru o perioadă îndelungată, deci reiese că această nici nu poate pretinde acest acord dacă nu este bine justificat și întemeiat.

08 february 2019