Dreptul la casa părintească

21 april 2022 120

Bună! Suntem 2 copii la părinți. Momentan, mama și eu ne aflăm peste hotare. Recent am aflat că mama a trecut casa pe numele surorii. Din câte înțeleg, sora a plecat la mama și aceasta a semnat ceva, nu știu exact ce - donație sau vânzare-cumpărate. Se poate face așa ceva fără știrea mea și semnătura mea? Eu sunt împotrivă ca să-i rămână totul surorii. Nu înțeleg cum se puteau face aceste acte fără prezența unui notar. Mama suferă de cancer care i-a afectat creierul și văzul, nu vede deloc. Tata este decedat. Cum să procedez? Care sunt drepturile mele? Mulțumesc.

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna Gabriela, eu citit mesajul DVS, mai în scurt cât mama e în viață, ea este în drept să ei decizia în privința casei.., fără a te întreba sau a lua vreo semnătură de la tine .Sora poate să se folosească de situația, stării sănătății a mamei, tu o să... mai detaliat trebuiască să apelezi la judecată, unde o să demonstrezi, precum că documentul semnat de mama ta, a fost semnat când ea se afla într-o stare deplorabilă-gravă sau în altă stare. trebuie să ai în vedere acest lucru. Ceva mai concret, mă contactezi la viber de pe telefonul +37368669950.

22 april 2022
Gabriela  Frunze

Mulțumesc.

22 april 2022