Dreptul la imobilul parintilor

02 july 2019 32

Buna ziua. Va rog sa ma lamuriti cumva. Sunt casatorita cu sotul meu de 5 ani, avem 2 copii minori - de 3 ani si, respectiv 1 an. De cand ne-am casatorit, locuim in casa socrilor mei. Socrul a decedat cu 4 ani in urma. Impreuna cu soacra au avut 3 copii, sotul meu fiind mezinul. Dupa moartea socrului, soacra a intrat in posesia tuturor bunurilor si acum ne da afara din casa. Viza de resedinta nu avem nici eu, nici sotul. Intrebarea mea este: ce drept are sotul meu la casa parinteasca, fiind mezinul?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
În calitate de mezin nu are nici un drept.
În calitate de fiu al decedatului este în drept să moștenească 1/4 din bunurile ce aparținea tatălui, inclusiv o cotă din casă(cu mici excepții).
Astfel pretendenți de a moșteni după deces sunt 3 copii cit și mama(soția).
Dupa deces, in termen de 6... mai detaliat luni urma sa fie deschis dosar la notar, dacă nu s-a reușit, urmeaza sa va afresați în judecată pentru restabilirea termenului dat.
Moștenitorii sus indicați pot refuza unul în folosul altuia la cota ce le revine, dacă acest fapt îl doresc.

Se prezumă ca aveți o cota din casă, doar ca trebuie sa faceți actele cit mai rapid, astfel, nu va fi in drept să fiți alungați.
Viza de reședință nu hotărăște nimic, uitați.

03 july 2019