Dreptul la moștenire

17 february 2021 42

Bună ziua! Tatăl meu a decedat. Aparent a lăsat un testament, notarul a zis că a lăsat totul fratelui. Eu fiind unica fiica, am dreptul la o parte din averea tatei? Va mulțumesc anticipat!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Daca acesta a lăsat întreaga avere prin testament fratelui atunci el este singurul moștenitor, dvs puteți pretinde doar la averea care nu a fost tranmisă prin testament, chir și în acest caz asupra acestei părți aveți dreptul la moștenire ambii copii în mod egal.

17 february 2021