Dreptul la viata privata

20 december 2018 68

Buna ziua. Printr-o decizie irevocabila s-a anulat incheierea executorului judecatoresc, temei fiind ca obligatia a fost stinsa inaintea incheierii emise de acesta. Vizualizand informatia cu privire la persoanele care au accesat datele mele cu caracter personal, am dovada ca acest executor a accesat datele mele, in timpul executarii. Accesarea datelor cu caracter personal, in cazul cand instanta a anulat incheierea din cauza ilegalitatii, constituie incalcare a dreptului meu la viata privata, a dreptului privind protectia datelor cu caracter personal?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Adresați-vă cu o cerere către CNPDCP pentru constatarea faptului că au fost încălcate astfel datele dvs cu caracter personal de către executor prin încheierea anulată anexând decizia irevocabilă. Ulterior daca aceștia constată încălcarea vă puteți adresa printr-o acțiune în instanța de judecată solicitând despăgubiri morale.

20 december 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
La momentul prelucrării datelor cu caracter personal, executorul judecătoresc indeplinea o atribuție legală.
Nu văd un motiv serios pentru o eventuală răspundere a executorului.

25 december 2018