Dreptul tatalui

09 january 2019 34

Bună ziua. Ajutați-mă, va rog, cu un răspuns. Tata meu, proprietar al casei lui, este în permanent conflict cu fiica lui (care are 28 ani) și concubinul ei, care trăiesc în casa lui. Și nici într-un fel nu poate scăpa de ei, ca ea ii spune mereu ca nu are dreptul de a o dea afara din casă fără judecată. Îmi spuneți, va rog, are tata dreptul de a o da afară pe ea? Și pe concubinul ei (ca are viza de reședință în alt capăt al țării)? Mulțumesc anticipat!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Elena,

Tatăl urmează să se adreseze cu o cerere de chemare în judecată privind evacuarea fiicei și a concubinului acesteia.
Odată ce casa aparține tatălui și fiica acestuia este majoră, fiind în conflic, dacă, fiica împreună și/sau separat prin înțelegere sau agreare în mod tacit săvârșește acte de agresiune fizică și/sau... mai detaliat psihică asupra tatălui, ar putea să solicite eliberarea ordonanței de protecție.
În acest sens, tatăl trebuie poate apela la Poliție și să le solicite acestora să depună o cerere de eliberare a ordonanței de protecție din numele lui sau tatăl o poate face de sine stătător.
La fel, tatăl ar putea solicita Poliției să întreprindă toate acțiunile în vederea eliberării unui ordin de restricţie de urgenţă.
Aceste cereri se examineaxă cel ult în termen de 24 orede din data depunerii unei asemenea cereri, chiar și în lipsa agresorului și a victimei dacă la cerere sunt atașate suficiente probe e confirmă situația conflictuală.

Ulterior, tatăl ar trebui să înainteze în paralel o acțiune civilă privind evacuare fiicei și a concubinului din locuința sa.

Succese.

10 january 2019