Drepturi după căsătorie

01 june 2019 16

Dacă eu sunt cetățean român și viitoarea mea soție este ceatățeancă moldoveancă, după căsătorie ea va avea drept de călătorit legal in UE și drept de muncă? Dacă da, la cât timp după căsătorie?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
De calatorit, cet MD poate pe perioadă de 3 luni fara limitare, cu lucru, se aplică regulile generale, obligația de înregistrare cu contract de muncă oficial, adică reguli generale de aflare pe teritoriul UE.
Casatoria nu va oferi careva drepturi extinse, pentru acestea, urmează ca soția să dețină cetățenia RO.

03 june 2019