Drepturi parintesti

28 october 2018 119

Sunt barbat, am copil minor si nu sunt in divort cu sotia. Ea fiind plecata peste hotare, a lasat copilul in grija mamei sale, care nu are tutela. Eu ma aflu in Chisinau, insa nu am viza de resedinta nicaieri temporar. Ajutati-ma, va rog, cum pot sa procedez? Fiindca copilul meu este crescut in conditii vulnerabile si as vrea sa-l iau cu mine sa-l cresc normal.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
atît timp cît nu sunteți divorțați și domiciliul copilului nu este stabilit cu mama, nu există nici un impediment de a merge și a lua copilul de la mama soției, or pînă la moment, obligația de îngrijire, afecțiune, ajutor cît și oferire a unui spațiu pentru corespunzător de trai... mai detaliat îl au expres doar părinții, atît timp cît nu există careva excepții sau conform cărorva acte nu este prevăzut altfel.

29 october 2018