Drepturi proprietate

30 august 2019 13

Buna ziua! Am careva drepturi daca am realizat investitii in casa in care locuiesc (dintotdeauna) dar nu sunt eu proprietar? Multumesc.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Bună ziua Iulia,

Dvs. puteți aplica instituția uzucapiunii pentru a dobândi dreptul de proprietate asupra imobilului respectiv.

Pentru asta este nevoie de adresat în instanța de judecată, unde o să demonstrați că ați posedat bunul respectiv nu mai puțin de 10 ani și au fost respectate condițiile uzucapiunii prevăzute de lege.
... mai detaliat
Ulterior cu hotărârea respectivă vă duceți la Cadastru și înregistrați dreptul de proprietate. Legea prevede 3 situații când dreptul de proprietate poate fi înregistrat:

a) proprietarul înregistrat în registrul de publicitate a decedat ori, după caz, și-a încetat existența juridică;
b) în registrul de publicitate a fost înregistrată declarația de renunțare la proprietate;
c) bunul imobil este un teren, cu sau fără construcții, care nu a fost supus înregistrării primare în registrul bunurilor imobile.

Dacă aveți nevoie de consultații suplimentare vă sunt la dispoziție.

O zi bună să aveți!

31 august 2019