Drepturile angajatelor gravide

30 january 2021 29

Buna ziua! Ma interesează dacă femeia gravida are dreptul la ore libere in timpul programului de munca pentru a merge la medic. Angajatorul are dreptul sa-i refuze angajatei asemenea ore libere?

Jurist comments 1

Adrian Oprea
  • Advocate

Salutare,
Art. 97 alin. (2) din Codul muncii vă oferă dreptul în calitate de femeie gravidă de a solicita angajatorului stabilirea zilei sau a săptămânii de muncă parțială.

Astfel, timpul de muncă parțial poate fi stabilit și după încheierea contractului individual de muncă, cu acordul ambelor părți ale acestuia. La cererea femeii... mai detaliat gravide, a salariatului care are copii în vîrstă de pînă la 10 ani sau copii cu dizabilități (inclusiv aflaţi sub tutela sa) ori a salariatului care îngrijeşte un membru al familiei bolnav, în conformitate cu certificatul medical, angajatorul este obligat să le stabilească ziua sau săptămîna de muncă parţială.

03 february 2021