Drepturile inculpatului

09 july 2022 68

Bună ziua. Soțul meu a primit o pedeapsă de la Curtea de Apel Chișinău, și anume 5 ani închisoare de tip deschis și amendă în mărime de 60.000 lei. La biroul de probațiune trebuie să se prezinte peste aproape 3 luni. Are el acum dreptul să iasă din țară? Va putea trece frontiera de stat? Menționez că luna aceasta Curtea Supremă de Justiție a respins pedeapsa și întors dosarul la Curtea de Apel Chișinău pentru a fi judecat de alt complet de judecători. Multumesc.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Alexandrina, cauza penală n-a fost finalizată, ea se găsește spre examinare în Curtea de Apel lunile iulie, august , septembrie și octombrie n-o să fie examinată Soțul riscă cu deplasarea lui după hotarele țării. La frontieră probele n-o să aibă, deoarece n-a ajuns în viziunea poliției să fie anunțat... mai detaliat în căutare.

10 july 2022