Drepturile mamei la copil

09 april 2019 211

Buna dimineata, am si eu o mare problema. Am un baietel de 2 ani si 10 luni, nascut in iunie 2016, dintr-un concubinaj. Cand avea copilul 8 luni, eu am plecat de la tatal sau cu tot cu minorul pentru ca bea mult. In decembrie 2017, eu m-am angajat ca sa am cu ce sa cresc baiatul pentru ca pe tatal lui nu l-a mai interesat, fiind de acord ca mama si concubinul ei sa aiba grija de copil cat timp eu sunt la serviciu. Desigur, le-am platit o suma de bani in fiecare luna.
In iunie 2018, eu m-am recasatorit in alta localitate, iar mama si concubinul ei nici in ziua de azi, dupa aproape un an de zile, nu vor sub nicio forma sa-mi dea copilul. Ea spune ca o sa-l creasca pana la 18 ani, ca eu nu mai am dreptul la copil, ca sunt decazuta din drepturi. Oare nu am drepturi asupra copilului meu? Vreau copilul meu.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Dna Maria,

Accesați pagina web a instanțelor de judecată și verificați dacă există vreo hotărâre judecătorească privind decăderea din drepturile părinteșți, stabilirea pensiei de întreținere și domiciliului copilului minor.
Adresați-vă la Poliție cu o plângere și descrieți amănunțit ce a avut loc.
Totodată, adresați-vă în instanța de judecată cu o cerere privind... mai detaliat stabilirea domiciliului permanent al copilului minor cu dvs și încasarea pensiei de întreținere de la tatăl copilului.

Succes.

09 april 2019