Drepturile mamei minore

25 may 2019 90

Buna ziua! As vrea sa stiu conform legii care este procedura cand o minora de 17 este insarcinata de la un om matur. Pot trai impreuna, chiar daca parintii minorei nu sunt de acord? Care sunt drepturile parintesti in acest caz? Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

In cazul in care mama minora nu este căsătorita și nu a obținut astfel capacitatea de exercițiu deplină unde era nevoie și de acordul părinților atunci aceștia se pot opune la traiul mamei minore cu concubinul iar ce tine de drepturile părintești aici acestea nu sunt afectate urmând fiecare... mai detaliat sa le exercite in mod egal.

In astfel de situație urmează de convins părinții o astfel de situație nu este una benefică cît pentru mama minorei cât și pentru noul născut deoarece acesta nu va putea beneficia de dragostea, educația creșterea normala a lui din punctul de vedere a stabilității or opunerea părinților ar face ca acesta sa dispuie de întrevederea cu părinții aparte ...

26 may 2019