Drepturile proprietarilor de apartamente de la primul etaj.

30 may 2020 55

Avem un apartament la primul etaj, colțul casei. Recent s-a iscat un conflict între noi și niște vecini, fiindcă le-am făcut observație copiilor sa nu sa se plimbe cu rolele sub ferestrele apartamentului. Trebuie să menționez ca distanta până la gard intr-o parte este 2 metri, iar în altă 3 m. Spuneti-mi, va rog, dacă este vreo lege pentru apartamentele de la primul etaj care indică clar la cati metri de geamuri se pot apropia vecinii. Multumesc.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna ziua,

Nu este așa o lege nici nu o sa fie.

Însă este principiul de bună-credință prevazut in Codul Civil, care trebuie sa fie la baza tuturor raporturilor civile, inclusiv de vecinatate.

31 may 2020