Drepturile tatalui care nu este tatal biologic

05 july 2020 187

Buna ziua! Am un copil cu fosta mea sotie, al carui tata biologic nu sunt, dar pe care l-am recunoscut ca fiind al meu! Acum fosta sotie vrea sa imi interzica dreptul de a mai vedea copilul! Cum pot legal sa am dreptul la acest copil in continuare? Ea a spus ca va cere testul de paternitate!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Claudiu, bună ziua!

În cazul în care la momentul depunerii declarației de recunoaștere a paternității cunoșteați că nu sunteți și nu puteți fi tată biologic al copilului, însă, l-ați recunoscut nu mai este cale de întors și veți suporta toate consecințele care reies din acea declarație și anume contribuția la creșterea,... mai detaliat dezvoltarea și educarea copilului.

De asemenea, Dvs. sunteți decăzut din dreptul de a contesta paternitatea, nu și mama, dar aceasta chiar nu schimbă lucrurile.

Pentru a stabili un grafic de întrevederi cu copilul vă adresați la autoritatea tutelară din raza de domiciliu al copilului care, este identic cu cel al mamei.

Indiferent de faptul dacă sunt sau nu părinți biologici, ambii părinți au drepturi și obligații egale în raport cu copiii lor.

Succes.

06 july 2020