Drepturile unui pasager după un accident grav in care a pierdut doua organe

12 november 2019 30

Baiatul meu, fiind pasager, a nimerit într-un accident rutier grav si a pierdut 2 organe. Acum, șoferul vinovat de producerea accidentului ii propune fiului meu sa-i dea o suma de bani pentru ca sa-l ierte, fiind vorba de o suma derizorie. Cum sa procedeze fiul?

Jurist comments 1

Arsen Saruhanean
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!
Dacă într-adevăr spuneți că este vorba de o suma derizorie și nu poate fi acordată o suma mai mare - rezonabilă necesară pentru tratament, echivalentă daunelor cauzate, aveți dreptul să înaintați o acțiune în instanța de judecată privind repararea prejudiciului material și moral cauzat prin infracțiunea prevăzută la... mai detaliat art.264 alin.(3) lit.a) - Încălcarea regulilor de securitate a circulaţiei sau de exploatare a mijloacelor de transport de către persoana care conduce mijlocul de transport, încălcare, care a provocat vătămarea gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii.

13 november 2019