Soția duce raspundere pentru datoriile soțului

18 march 2021 54

Buna ziua! Soțul a luat un credit, nu l-a achitat si dosarul a ajuns la executorul judecatoresc. Soția duce vreo raspundere daca datoria nu este achitata?

Jurist comments 1

Cătălin Avxentiev
  • Law student

Bună ziua,
Articolul 24. Urmărirea bunurilor soţilor
(1) Fiecare soţ răspunde pentru obligaţiile proprii cu bunurile proprietate personală şi cu cota-parte din proprietatea în devălmăşie, care poate fi determinată de către instanţa judecătorească la cererea creditorului.
... mai detaliat (2) Soţii răspund cu întreg patrimoniul lor pentru obligaţiile care au fost asumate în interesul familiei, fie şi numai de unul dintre ei, precum şi pentru repararea prejudiciului cauzat ca urmare a săvîrşirii de către ei a unei infracţiuni, dacă prin aceasta au sporit bunurile comune ale soţilor.

18 march 2021