Dupa decesul sotului, sotia este proprietara terenurilor agricole?

28 august 2019 120

Buna ziua. Persoana in cauza este o matusa a mea. Dupa decesul sotului, sotia este proprietara terenurilor agricole? Fara a perfecta documentele (din motive financiare), sotia poate primi certificat de proprietar? Impozitele sunt achitate. S-a adresat la primaria din localitate, ei au spus ca impozitele le pot lua, dar sa elibereze document pe numele sotiei nu pot. Va rog sa ma ajutati, care este procedura?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!

Nu e chiar asa cum vi se pare.
Moștenitorii trebuie sa se adreseze la notar care, le va elibera certificatul de moștenitor.

În lipsa unui testament, dacă, defunctul are și copii atunci aceștia moștenesc împreună 3/4 din masa succesorală, iar soției ii revine doar 1/4.

Succes.

28 august 2019