După depunerea actelor de divorț de comun acord, mai sunt șanse ca soțul să se răzgândească și să nu dea acordul?

08 april 2019 105

Bună! Sora a depus împreună cu soțul ei actele pentru divorț la oficiul stării civile, actele le-au primit, înregistrat și le-au comunicat să se prezinte ambii pe data de 4 mai pentru ridicarea certificatului de divorț. Acuma soțul ii cere ca sora benevol să-și retragă viza de domiciliu din apartamentul pe care el l-a primit cadou de la părinții lui, în caz contrar el nui dă acordul pentru divorț. Întrebarea mea este: e posibil ca sora să nu primească divorțul, dacă deja actele sunt depuse de comun acord și dacă el nu se prezintă pentru ridicarea certificatului pentruca le-au zis că este obligatoriu să se prezinte ambii la primirea certificatului? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Vasile,

În general viitorul fost soț al surorii Dvs este în drept să solicite radierea vizei de reședință/domiciliului acesteia de pe adresa respectiva în mod unilateral și fără măcar sa o întrebe sau înștiințeze despre această pe sora Dvs.

La data respectiva sora dvs și viitorul fost soț se vor prezenta... mai detaliat la Agenția Servicii Publice și vor ridica certificatul de divorț.
Chiar dacă unul dintre ei nu va veni căsătoria oricum va fi desfăcută.

08 april 2019