După schimbarea numelui de familie (căsătorie), cât timp mai este valabil buletinul de identitate?

14 june 2021 291

Buna ziua. M-am căsătorit și am luat numele soțului. Peste patru luni am depus actele la facultate și am fost înmatriculată. Problema este că nu mi-am schimbat buletinul și am depus cu numele de fată. Acum nu știu dacă sunt studentă sau înscrierea mea a fost ilegală. Am terminat primul am de facultate, dar nu știu ce să fac. Mă tem că nu voi putea primi diploma după absolvire. Este vreo ieșire din situația aceasta? Mulțumesc mult!

Jurist comments 1

Arsen Saruhanean
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua! Trebuie să mergeți la Oficiul Stare Civilă și să schimbați numele de familie. să perfectați buletinul de identitate cu numele de familie nou și să depuneți la Universitatea Dumneavoastră o copie a buletinului de identitate, ca să fie anexat la Contractul de studii cu prezentarea originalului buletinului... mai detaliat de identitate nou.
Dacă o să faceți așa, după finisarea studiilor va fi eliberată o Diplomă cu numele de familie a soțului.

15 june 2021