Duplicatul certificatului de căsătorie

01 december 2022 46

Bună ziua. Poate fi pronunțat divorțul în baza duplicatului certificatului de căsătorie?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Ana.
Desigur poate fi.
Duplicatele certificatelor de stare civilă se eliberează cetăţenilor la solicitare şi au aceeaşi valoare juridică ca şi certificatele eliberate la momentul înregistrării actului de stare civilă.

Prevederi legale:
LEGE Nr. 100 din 26-04-2001 privind actele de stare civilă
Articolul 8. Duplicatul certificatului de stare civilă

(1) ... mai detaliat În caz de deteriorare sau pierdere a certificatului de stare civilă, organul stare civilă sau Arhiva registrelor, identificînd actul de stare civilă respectiv, eliberează un nou certificat cu inscripţia ²Duplicat².

02 december 2022